Fotogaléria
zatiaľ žiadne údaje
O materskej škole
ZVEDAVOSŤ je predpokladom učenia. Ak potlačíš do úzadia zvedavosť dieťaťa, zničíš jeho budúcnosť
Rober T. Kiyosaki
Zvedavosť detí nám pomáha vybudovať skvele fungujúce, zábavné a podnetné prostredie, v ktorom sa každé dieťa, už po krátkej chvíli, cíti skvele a uvoľnene. Každý deň sa odohráva podľa rovnakého harmonogramu. Napriek tomu každá chvíľa strávená v našej materskej škole je pre deti jedinečná. Aktívny pohyb, odpočinok, učenie aj hranie. To všetko stále dookola a predsa zakaždým inak.
Materská škola Kokava nad Rimavicou sa nachádza v obci Kokava nad Rimavicou, jej zriaďovateľom je obec Kokava nad Rimavicou. Materská škola má štyri triedy a poskytuje predprimárne vzdelávanie deťom spravidla od 3 do 6 rokov veku v poldennej a celodennej forme výchovy a vzdelávania.
Pracujeme podľa Školského vzdelávacieho programu ,,MALÝMI KROKMI K POZNANIU“.
Vízia našej materskej školy
Len veľké veci stoja na kvalitných základoch, a preto prvý krok vo vzdelávaní detí, vedie k úspešným skokom do ich budúcnosti.
Poslanie:
-
Podporovať osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej a estetickej.
-
Prebúdzať a maximálne rozvíjať tvorivý potenciál detí.
-
Viesť deti k vzájomnej úcte, dôvere, uznaniu, znášanlivosti, otvorenosti komunikácii, k empatii a vzájomnej spolupráci, neustále ich učiť akceptovať inakosť druhých.
-
Rozvíjať schopnosti a zručnosti, utvárať predpoklady na ďalšie vzdelávanie.
-
Pripraviť deti na vstup do základnej školy - po všetkých stránkach rozvoja osobnosti dosiahnuť školskú pripravenosť
-
Pripraviť deti na život v spoločnosti v súlade s ich individuálnymi a vekovými osobitosťami.
Zameranie materskej školy
Predprimárne vzdelávanie v našej materskej škole je cestou za poznaním sveta okolo nás. Svet spoznávame prostredníctvom kníh, encyklopédií, básní, piesní, ale aj pohybom, vychádzkami, exkurziami a bádaním.
V našej materskej škole sa deti učia:
-
Prostredníctvom ľudových remesiel viesť deti k vytvoreniu pozitívneho vzťahu ku kultúrnym hodnotám a tradíciám.
-
Pozorovaním prírody, starostlivosťou o prírodu a životné prostredie a dôsl, viesť deti k potrebe chrániť prírodu a mať ju rád.
-
Experimentami a pozorovaním podporovať u detí prirodzenú detskú zvedavosť.
-
Prostredníctvom rôznych športových aktivít, podporovať u detí pozitívny vzťahu k pohybu a rôznym športom.
-
Aplikovať poznatky o zdravom životnom štýle do spôsobu života.
-
Viesť deti k tolerantnosti ľudí, ktorí sú iní ako my.
-
Situačnými metódami viesť deti k empatickému a kamarátskemu vzťahu k starším a chorým ľuďom, ale aj ku kamarátom.
Ak chcete mať istotu, že Vaše dieťa vykročí do veľkého sveta ozajstného života dobre pripravené a so správnymi návykmi, neváhajte ho zveriť do našej starostlivosti.
Čo má vedieť dieťa pred nástupom do MŠ
Nástup dieťaťa do materskej školy je náročný a dlhodobý proces, ktorý trvá spravidla tri aj viac mesiacov. Dôležitú úlohu tu hrajú osobné vlastnosti a predchádzajúce skúsenosti dieťaťa, názory a výchovné pôsobenie rodičov. Niektoré deti sa vyrovnávajú s nástupom do materskej školy bez problémov okamžite, iné sa dlhé obdobie trápia spolu s rodičmi a odmietajú chodiť do materskej školy.
Ako pripraviť dieťa na materskú školu
Rozprávajte deťom, že v materskej škole sa bude môcť hrať a všeličo nové sa naučí / tancovať, cvičiť, kresliť, spievať…/, aby sa dieťa do materskej školy tešilo.
Nestrašte ho pred nástupom do materskej školy a ani nedovoľte nikomu z okolia, aby ho podobným spôsobom zastrašoval. Dieťaťu sa tým už dopredu posúva strach a obavy. Ak nechcete, aby vaše dieťa vnímalo materskú školu ako niečo, čo je za „trest“, musíte si dávať pozor na to čo hovoríte. Pred dieťaťom by ste mali hovoriť len pozitívne.
Určite dieťaťu hranice čo môže a čo nesmie a dodržujte ich aj vy smerom k dieťaťu.
Do materskej školy sa neprijme dieťa, ak nie je „odplienkované“. Dokonca by dieťa malo vedieť používať záchod a nie nočník, respektíve nebáť sa sadnúť si na záchod. Pozor! Plienka sa v tomto veku netoleruje už ani počas obedného spánku.
Vedieť používať vreckovky a správne si vyfúkať nos. Ovládať základné hygienické návyky, napríklad pýtať sa na toaletu, správne si umyť mydlom ruky utrieť si do svojho uteráka.
Začnite dieťa učiť aktívne a samostatne obliekať a vyzliekať sa, obúvať a vyzúvať sa, pani učiteľka pomôže ( zapína gombíky, zips, šnuruje topánky), ale nemôže obliekať a vyzliekať 22 detí, ktoré sa chystajú na dvor, či sa vrátili z prechádzky.
Dieťa by pred nástupom do materskej školy malo poznať svoje veci, vedieť, že toto sú jeho topánky či sveter, napriek tomu nezabudnite menom označiť všetky veci.
Naučte dieťa kultúrnemu stolovaniu, snažte sa obed (a iné denné jedlo) dieťaťu podávať vždy v rovnakom čase (v materskej škole je to okolo 11,30 hod.)
Počas jedla usmerňujte dieťa, že musí sedieť za stolom, neodbiehať, musí jesť samé lyžicou, nie rukami, nekŕmiť ho. Chlieb – rožok si dieťa drží samé a odhrýza si. Dieťa má piť z pohára, ktorý si drží samé. Počas jedla nikdy nenaháňajte dieťa po byte.
Dieťa by malo poznať základné pravidlá slušného správania, teda pozdraviť, poďakovať, poprosiť. Na tomto by mali rodičia trvať už od útleho veku. Veď čarovné slovíčka by mali byť základom slušnosti každého človeka.
Potrebné je, aby dieťa vedelo komunikovať s okolím. Reč nemusí byť stopercentná, veľa detí začne lepšie komunikovať odpozeraním od iných detí či s pomocou logopéda. Udržať pozornosť, vedieť sa chvíľu sústrediť.
Dieťa by malo zvládnuť povedať pani učiteľke, s čím potrebuje pomôcť. Malo by vedieť vyjadriť, čo sa mu páči a čo nie, malo vedieť správať sa bezpečne, neubližovať iným deťom.
Ako naučiť dieťa odpočívať? Pravidelne v tom istom čase ho ukladajte do postieľky, bez cumlíka, môže si doniesť obľúbenú hračku.
Najdôležitejšie je, aby šlo dieťa do materskej školy s radosťou, aby dôverovalo pani učiteľke.
Čo dieťa v škôlke potrebuje a čo nie
Pri príchode do materskej školy Vaše dieťa určite potrebuje povzbudenie, kľud a pohodu. Porozprávajte sa s ním v šatni, cestou do triedy, avšak pri vstupe do triedy sa rozlúčte a zatvorte za sebou dvere. Pri nástojčivom plači až afektoch sa snažte dieťa odovzdať učiteľke čo najrýchlejšie, bez zbytočného dlhého lúčenia, tíšenia, prehovárania. Dajte mu na vedomie, že viete, že sa mu to nepáči, ale ubezpečte ho, že poň prídete. Dlhé lúčenie vo dverách nie je vôbec pre dieťa dobré.
Prosím, dôverujte nám, dieťa utíšime, zaujmeme, povzbudíme.
-
Vyvarujte sa prezentovaniu svojich obáv z toho, či dieťa vstup do materskej školy zvládne. Dieťa totiž napätie a strach vycíti a bude reagovať podobne ako jeho ustráchaná a vystresovaná mamička.
-
V skrinke potrebuje Vaše dieťa náhradné oblečenie – počas dňa sa môžu stať rôzne nehody v triede, v jedálni, či na školskom dvore a Vaše dieťa potrebujeme prezliecť. O vhodnom náhradnom oblečení sa porozprávajte s pani učiteľkou na triede.
-
Pyžamko.
-
Pevné papučky , nie šľapky alebo crocsy.
Vaše deti v materskej škole nepotrebujú hračky z domu, ktoré ich zbytočne rozptyľujú, šperky, jedlo, ani žuvačky a tvrdé cukríky kvôli bezpečnosti.
Kto sa o nás stará:
pani učiteľky: Bc. Barbora Nikitinská
Bronislava Kožiaková
Monika Matušiaková
Vlasta Ozdincová
Stanislava Zdútová
Viktória Vojenčáková
Bc. Soňa Žiaková
Anna Moncoľová
-